Okey Oyunu


Okey Oyunu

Okey Oyunu , Okey Oyunu Oynamak Ve Öğrenmek İstiyorum Okeyiz.Net adresimizde okey oynamak istiyorsunuz fakat, okey nasıl oynanır bilmiyorum mu diyorsunuz? Bugün sizlere okeyi nasıl oynayabileceğiniz hakkında öğretici bilgiler vereceğim. Acemi oyuncuların bile rahatlıkla öğrenebileceği ve öğrendikten sonra kolaylıkla okey oynayabileceği bilgileri içeren bu makalemizde sizlerde okey oyunu hakkında çok fazla bilgiye sahip olacaksınız.

Okey Nasıl Oynanır?

Öncelikle Okey ‘de 106 adet özel okey seti taşı ve 4 adet ıstaka ile oynanılır. En az 2 en fazla 4 kişi ile oynanılan bu oyunda, bir adet altı yüzlü zar bulunması gereklidir. Oyuncular ilk olarak masadaki taşları karıştırırlar ve 5’erli olarak dizerler. 105 adet taş 5’li şekilde dizilir ve belirli bir düzen şeklinde, oyun taşlarının dağıtımını yapacak kişinin önüne konulur. Ortada kalan 106. taş ise, okey belirlendikten sonra onun eksiğini kapatacak taş olacaktır.

Dağıtım yapacak kişi iki el zar atışı yapar. Dağıtıma nereden başlanılacağını belli etmek amacı ile yapılan zar atışlarından birincisi, 5’erli perlerden hangisinden başlanacağını tayin eder. İkinci zar sonucu ise, 5’erli perlerden hangisinin o el ki okey taşı olduğunu belirler. Bu bağlamda zar atışları önemlidir. Okey taşı açık olarak 5’erli perin en üstüne konulur ve taş servisi başlatılır. Okey açıkmış olan taşın bir üst rakamadır. Örneğin açılan taş sarı 1 olsun, bu el boyuncu okey taşı sarı 2 olacaktır.  Okey taşı belirlendikten sonra, dağıtımı yapan oyuncu sıra ile taş servisi işlemine başlar. Okey taşının hemen sağındaki ilk 5’li sağ taraftaki oyuncuya verilir. 4 set dizi atlanır ve sıradaki 5’li ikinci oyuncuya servis edilir. Aynı sistematik oyunculara 10 taş servis edilene kadar devam edilir. Son set serviste ise, dağıtım oyuna başlayacak oyuncuya 5 taş, diğer oyunculara 4 taş şeklinde yapılır. Ve ortaya oyuncuların çekmesi için, en az 10 okey taşı kapalı olarak konulur.
Bu işlemler sizler için aktif etmiş olduğumuz okey sistemlerimiz tarafından kullanıcılar için otomatik olarak sağlanır.

Okey Oyunu Nasıl Oynanır?

Okeyiz.Net oyunumuzdaki taş dizilimini öğrenmiş bulunmaktayız. Şimdi sıra oyunu başlatmaya geldi, masa sahibi oyunu başlat dedikten sonra. Başta 15 taş dağıtılan oyuncu elindeki taşları okey sıralamalarına göre dizer. 7-8-9 gibi perler ve/veya 5-5-5 gibi aynı rakamlardan oluşan perler yapma esasına dayalı dizim gerçekleştirilir. siyah 3 ve mavi 3 okey sıralamasında bir önem arz etmez iken bu ikilinin yanına gelen, kırmızı 3 ile beraber anlamlı bir sıralama elde edilmiş olunur. Sayı sıralamasında ise, rakam sıralaması esastır. 1’den 13 rakamına kadar giden okey taşları, sırası ile dizilimi yapılabilinir. (Örn: Siyah 8-9-10-11 gibi) Rakam sıralama diziminde, aynı sayı dizimindeki gibi 3 ve üstü dizilimlerde bir anlam içerir ve geçerli kabul edilir. 13’den sonra tekrar 1 rakamı kullanılabilinir. Ancak 13-1-2 kullanılamaz. 11-12-13-1 anlamlı ve geçerlidir.

Oyuncu eline gelen karışık taşları kendi mantığı doğrultusunda dizer ve elinde en az işe yarayacak olan taşı yan taraftaki oyuncuya aktararak oyunu başlatmış sayılır. Sırası gelen oyuncu ya rakibinin yere attığı taşı kendi ıstakasına alır, yada yerden kendisi taş çeker. Karar tamamen oyuncuya aittir. Aynı şekilde oyuncuda kendi karar verdiği taşı seçer ve elindeki en işe yaramayan taşı yan taraftaki oyuncunun önüne bırakır.

Okey de gösterge kullanımı nasıl yapılır?

Okey gösterge taşı, dağıtıma başlamadan önce belirlenen taşın bir diğer eşidir. Okey de göstergenin kullanılması için, ilk taş çekme işlemini sağlamadan önce, gösterge taşınızı göstermeniz gerekmektedir.

Sahte okey kullanımı

Yalancı okey her el değişen okey taşı yerine kullanılan taştır. Örnek vermek gerekirse o el okey taşı kırmızı 6 olsun. İki çift yalancı okey bu el boyunca kırmızı 7 olarak kullanılacaktır.

Okey kullanımı nedir?

Okey Nasıl Oynanır? Sayfasındaki yazımızın, okey nasıl kullanılır bölümündeyiz. Okey oyununa adını veren bu taşın kullanımı oldukça kolay ve zevklidir. Her el tayin edilen ve değişken olan okey taşı bulunan oyuncuya, büyük artılar sağlamaktadır. Eksik olan her yerde kullanılabilinen okey, bir nevi joker olarak da tanımlanır. Sıralı per veya aynı rakamlardan oluşan perleriniz de eksik olan her taş yerine okey taşını kullanabilirsiniz. Eksik olan taşınızı okey taşı ile tamamlayarak, karşınızdaki rakiplerinize karşı büyük avantajlar sağlarsınız.

Okey de çifte gitmek

106 adet taştan oluşan okey setinde, her renk ve 1’den 13’e kadar sıralı olan dizinden iki adet seri bulunmaktadır. Okey de çifte gitmek şans ve oyun takibine dayalıdır. Ancak okey de çifte gidip itmeyi başaran oyuncuların kazanacağı puanda çift olacaktır. Bu yüzden okey de çifte gitmek oyunun sonucunu direk olarak etkileyen bir stratejidir. 14 taştan oluşan oyuncu ıstakasında, çifte giderek oyunu bitirmek için, 7 çift taş toplamak gereklidir. Okey taşı belirlenen taşın yanında çift olarak kullanılabilinir. Çifte giden oyuncuların taş takibini çok iyi bir şekilde yapmaları gerekmektedir. Yanlış şekilde taş takibi, çıkmış olan taşın çiftini beklenmesi anlamına geleceği gibi, çifte bitmeyi imkansızlaştıran durumlarında başlangıcıdır.

Okey de el bitirme

Okey oyunu nasıl oynanır bunu öğrendik. Sırada el açma ve oyunu sonlandırma hamleleri bulunuyor. Okeyde elinizi bitirmeniz için elinizdeki tüm perlerin okey kurallarına uygun nizami bir şekilde dizilmesi ve son taşı yere atarak ıstakanızdaki perleri oyunculara göstermeniz gereklidir. Eğer çifte gitti iseniz, 7 adet çift yapmanız gerekmekte. Normal oyun modülünü tercih etti iseniz, elinizdeki tüm taşların sıralanması gerekmektedir. Okey atacaksanız, bitme taşı olarak okey taşı yere atılır. Bu hamle diğer oyunculardan 2 kat fazla ceza puanı anlamına gelmektedir.
İlk önce elindeki tüm taşları per yapan oyuncu, o elin galibi sayılır. Okey, oyun başlamadan önce belirlenen bir ceza puanı tabelası içerisinde gelişir. Biten oyuncu, diğer oyuncuların puanlarını azaltır. İlk önce puanını 0 yapan oyuncu oyunun yenileni olurken, masadakilerden birinin puanı 0 olduğu anda en yüksek puandaki oyuncu o elin galibi sayılır. El açma işleminden sonra, taşlar ters çevrilir ve karıştırılarak diğer oyuna hazırlık yapılır.